Přečtěte si výčet nejdůležitějších a největších požárů a technických výjezdů v roce 2008.

Jednotka Sboru dobrovolných hasičů Lišov rozhodně nelení, i když už dlouho nebylo její činnosti v Lišovském zpravodaji ani řádek. To jenom zlenivěl sám pisatel. V loňském roce jsme zasahovali jak u velkých požárů, tak u kuriózních případů. Vybral jsem pár z nich, které stojí za zmínku. Na začátku února někdo zapálil balíky sena, které se válí vedle cesty ke střelnici. Jednotka k nim vyjížděla celkem dvakrát, neboť seno nelze uhasit jinak, než kompletně rozebrat a prolít vodou. Prvního března po řádění vichřice Ema jsme měli skutečně kuriózní a netradiční výjezd. Ve Velechvíně spadla střecha kravína na několik desítek ustájených býků. Budějovičtí hasiči nám nechali celý zásah na starosti, neboť sami toho měli v těchto dnech moc. Vyřezávání trámů, odstraňování trosek, zprůchodnění nějakých únikových cest a vyvádění dezorientovaných a poraněných býků na valníky byla dost náročná práce.

V 11:42 byl nahlášen únik nebezpečných látek – Olejovou skvrnu, která se táhla od autobazaru Na Klaudě až do Lišova z vozovky vyčistila pomocí sorbentu jednotka dobrovolných hasičů obce Lišov ve spolupráci s profesionály z PS Suché Vrbné.

V 20:07 byl ohlášen požár kontejneru. Do obce Horní Slověnice č. p. 182 vyjela jednotka profesionálních hasičů z CPS České Budějovice k ohlášenému požáru kontejneru. Na místě jako první zasahovala jednotka SDH obce Lišov, která požár zcela zlikvidovala. Hrozilo rozšíření na okolní chatky. Škoda i uchráněné hodnoty jsou nulové.

V 6:27 byl ohlášen požár trávy v Hůrecké ulici v Lišově. Požár likvidovaly společnými silami jednotka profesionálů z PS Suché Vrbné a jednotka SDH obce Lišov. Požár byl beze škody, nebyl dále došetřován.

 

 

V 10 hodin 48 minut byl ohlášen požár lesa.K požáru vyjela jednotka profesionálních hasičů z CPS České Budějovice a jednotka sboru dobrovolných hasičů Lišov k silnici E55 ke Kolnému . Na místě hasiči zjistili, že se jedná o požár nepovolené skládky dřevního odpadu na okraji lesa. Požár hasiči lokalizovali a zlikvidovali ve spolupráci s jednotkou SDH obce Lišov, pomocí vysokotlakého proudu. Požár nezpůsobil žádnou škodu.

V 13:50 byl ohlášen požár chatky – boudy pro lesní dělníky u obce Smržov byla vyslána jednotka profesionálů z CPS České Budějovice a jednotka SDH obce Lišov. Požár zasáhnul chatku o rozměrech 3 x 5 metrů. Jako příčina vzniku požáru byla stanovena závada na topidle.

Na základě telefonického ohlášení na tísňovou linku byly Krajským operačním střediskem HZS Jihočeského kraje vyslány dne 16. června v 11:17 hodin jednotky profesionálních hasičů z centrální stanice České Budějovice a ze stanice Suché Vrbné a jednotka sboru dobrovolných hasičů Lišov k požáru kamiónu do obce Štěpánovice. Na místo se první dostavila jednotka SDH Lišov s cisternami TATRA A MAN. V okamžiku příjezdu hasičů na místo zásahu byl již celý tahač kamiónu Volvo zasažen požárem. Pro více informací stiskněte celý článek...

5 hodin 25 minut - Požár – Jednotka profesionálů likvidovala požár osobního automobilu Ford Mondeo, které začalo hořet v důsledku dopravní nehody. Vůz převrácený na střeše havaroval na silnici III. třídy u obce Lišov ve směru na Zvíkov. U nehody byla přítomna Záchranná zdravotnická služba a Policie ČR. Hasiči vůz, ve kterém se již nikdo nenacházel a který hořel v celém svém rozsahu, uhasila pomocí vysokotlakého proudu.

 

9 hodin 2 minuty - Dopravní nehoda – Uvolnění komunikace po dopravní nehodě provedla ve své obci jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Lišov.

Požár zasáhnul přibližně třetinu objektu, ze kterého se valil hustý černý kouř do širokého okolí. Krátce po 13. hodině 2.4.2008 byl na Krajské operační středisko HZS Jihočeského kraje nahlášen požár v objektu zemědělského skladu v obci Vráto. Objekt nyní slouží jako sklad smíšeného balíkovaného odpadu (plastů a textilu). Požár zasáhnul přibližně třetinu objektu, ze kterého se valil hustý černý kouř do širokého okolí. K zásahu bylo vysláno celkem 6 jednotek: profesionální hasiči ze stanic České Budějovice, Suché Vrbné a jednotka Českých drah a jednotky SDH obcí Lišov, Hluboká nad Vltavou a Hrdějovice. Jako posilové jednotky k požáru vyjely automobilová plošina a chemický kontejner. V objektu se nenacházeli žádní lidé, hasiči nemuseli provádět evakuaci.