Požáry a technické zásahy 2009

Přečtete si krátké záznamy o všech výjezdech JSDHO Lišov za rok 2009.

V 5:00 byl ohlášen chatky v místech zvaných Na Klaudě u silnice z Českých Budějovic na Lišov vyjela jednotka sboru dobrovolných hasičů Lišov a jednotka profesionálních hasičů z centrální stanice České Budějovice se dvěma cisternami a automobilovou plošinou. Po dojezdu na místo události bylo zjištěno, že se nejedná o požár objektu, ale o nepovolené vypalování měděných kabelů v prostoru černé skládky.  Plošina byla v průběhu jízdy vrácena na základnu. Hasiči požár zlikvidovali pomocí vysokotlakého proudu. Škoda i uchráněné hodnoty jsou nulové.

V obci Hrůtov a Velechvín opět vznikl požár několika stohů během jedné hodiny. Členové JSDHO Lišov, spolu s dvěma cisternami z ČB a jedné ze stanice Třeboň zasahovali od 3:10 hodin u požáru stohů slámy u obcí Hrůtov a Velechvín. V Hrůtově požár pohltil celý stoh a velitel zásahu po domluvě s majitelem a vyšetřovatelem HZS rozhodl, že ho nechají vyhořet. Na místě požáru pak od 5. hodiny ranní zůstala pouze jednotka SDH Lišov.

Ve 2:35 vyjela jednotka SDH Lišov k požáru několika stohů v Hrůtově a Velechvíně. Další vyslané jednotky: PS Č.Budějovice s technikou: CAS 20-Camiva, CAS 32-T815, PS S.Vrbné s technikou: CAS 32-T 815, JSDH Ševětín s technikou: CAS 8-A31, JSDH Hluboká N.V. s technikou: CAS 32-T815, CAS 32-T148. Panuje zde podezření na jednání žháře. Ke vší smůle byla většina členů výjezdové jednotky na letním táboře s dětmi.

Pět cisteren se svými osádkami zasahovalo u požáru stodoly v obci Hrůtov u Lišova. Na tísňovou linku 112 byl v 10:26 ohlášen požár technického stavení, jež je součástí obydlené zemědělské usedlosti. Požár zachvátil stodolu a stáje, ve kterých se nacházela hospodářská zvířata, seno a sláma.

V 19:11 byl vyhlášen poplach jednotce SDH Lišov. Jednotka byla povolána k zajištění povodňové vlny v obci Velechvín starostou města Lišov. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že místní potok právě kulminuje. Část jednotky hlídala mostek v obci, aby nic nebránilo průtoku pod ním. Druhá část se přesunula na kontrolu velechvínského rybníka nad obcí. Po příjezdu se hladina rybníka již nepřelévala přes hráz, nebylo třeba zasahovat. Bezpečnostní přepad místního rybníka byl ucpán zhrouceným posedem. Jednotka dále zabezpečila místní podmáčenou a chátrající zeď bezpečnostní páskou. Po dokončení zásahu se jednotka přesunula na jiný zásah do Lhotic.

Jednotka SDH Lišov byla po zásahu ve Velechvíně povolána na povodeň do obce Lhotice. Na místo zásahu dorazila s vozy CAS 32 TATRA 815, AS 16 IFA. Ihned po příjezdu jsme zahájili čerpání sklepa a přilehlé studny používané jako zdroj pitné vody.

Kolem 18:00 se prohnala obrovská bouřka přes jižní čechy. Jednotka SDH Lišov byla povolána hned k několika událostem. Jako první jsme zasahovali u rozvodněného potoka v ulici Přívorka, kde na výše položené pole udeřila blesková povodeň. Jednotka byla povolána ke stavění protipovodňové hráze. Nejprve byl pomocí navijáku vytažen z vody osobní automobil VW Transporter. Poté byly postaveny hráze z pytlů s pískem. Naplavené bahno bylo postupně odstraněno lopatami a vysokotlakým proudem z MANu.

Ve tři hodiny a sedm minut byl nahlášen požár osobního automobilu v obci Lišov u sportcentra Mrkáček.  Automobil byl již tři roky odhlášen a majitel vyčíslil škodu na 3000 Kč. Na místě zasahovala jednotka HZS České Budějovice s CAS 20 – Scanie a na místo byla povolána i JSDHO Lišov. Při požáru nebyl nikdo zraněn.