Přečtěte si krátké záznamy o všech výjezdech JSDHO Lišov za rok 2011.

Manipulace dětí s pyrotechnikou den před Silvestrem byla příčinou požáru cca 100 ks balíků slámy u obce Velechvín. K požár vyjely v 13:18 jednotky profesionálů z obou stanic v ČB a jednotka obce Lišov, jež dorazila na místo jako první a provedla okamžitou lokalizaci požáru. Hasiči z HZS se vráli na základnu a jednotka z Lišova postupně stoh rozhrabovala a prolívala vodou. Zásah byl ukončen v 18:44 předáním požářiště majiteli.

Ve 13:49 vyjely dvě cisterny z jednotky SDH Lišov, cisterna profesionálů ze stanice Suché Vrbné a cisterny z centrální stanice ČB do Lišova k ohlášenému požáru stohu. Na místě hasiči zjistili, že se jedná o hromadu staré trávy, zetlelého sena a hnoje na ploše cca 30 x 10 metrů, kde uprostřed doutná ohnisko o rozměru cca 2 x 2 metry. 

Jednotka SDH Lišov vyjela ve 22:32 k požáru novostavby v obci Libnič. Na místo vyjela obě hlavní zásahová vozidla Man a Tatra 815. Z původně nahlášeného požáru klimatizace se ukázala kompletně zakouřená novostavba rodinného domu. Na místě už byli hasiči z Českých Budějovic, kteří prostor procházeli, nikde žádný požár nebyl vidět, nicméně hasiči stavbu kompletně prohledali. 

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Lišov vyjela v 21:07 k ohlášenému požáru komína do Ortvínovic s technikou CAS 32 T815. Asistovala zde u zásahu profesionální jednotce z Českých Budějovic.

Celá chata shořela v chatové oblasti u rybníku Čekal nad Lišovem. Požár byl na operační středisko ohlášen přesně v 19 hodin. Na místo vyjeli profesionálové z centrální stanice České Budějovice a jednotka SDH obce Lišov. Když hasiči přijeli na místo, byla celodřevěná chata kompletně v plamenech. Lokalizace proběhla velmi rychle, likvidace probíhala do 20:30 hod. Jednotka se vrátila zpět na základnu ve 20:47. Škoda byla vyčíslena na 250.000 Kč.

Osádky pěti cisteren zasahovaly od druhé hodiny ranní u požáru hospody stojící přímo na hrázi rybníku Mrhal u obce Jivno. Operační důstojníci HZS na místo vyslali profesionální jednotky ze stanic ČB a Suché Vrbné a svolali jednotku SDH obce Lišov. 

K nočnímu požáru v bývalém areálu firmy Jitona v Lišově vyjely jednotky profesionálních hasičů z ČB, Třeboně a SDH Lišov celkem se čtyřmi cisternami a jednou automobilovou plošinou. Jednalo se o požár kotelny a dílny firmy. 

Jednotka SDH Lišov vyjela v 14:03 k požáru travnatého porostu u benzíny v Lišově. Po rychlé lokalizaci vysokotlakým proudem provedli hasiči důkladné prolití prostoru, aby zamezili dalšímu vznícení.

Velmi brzy ráno v 04:32 vyjela jednotka SDH Lišov k požáru kontejneru na tříděný odpad v ulici Lazna v Lišově vedle nonstopu Cotton. Jednotka oheň během chviličky zlikvidovala, načež na místo dorazila i jednotka profesionálních hasičů z ČB. 

V noci se přes republiku přehnala větrná smršť, která zaměstnala hasiče z celého Jihočeského kraje. Jednotka sboru dobrovolných hasičů v Lišově vyjela v 00:04 s vozem MAN za silného deště k odklizení padlého stromu přes komunikaci ve směru Zvíkov - Vlkovice. Na místě byl strom rozřezán a odklizen z cesty.

V ranních hodinách vyjela jednotka SDH Lišov k požáru balíků sena u Lhotic. Na místo dorazila úplně stejně jako jednotka HZS ČB. Jednalo se pouze o dva samostatné balíky sena při hlavní silnici Kolný - Lhotice. Společnými silami hasiči balíky rozebrali a prolili vodou.

Krátce po půlnoci byl na krajské operační středisko HZS Jihočeského kraje ohlášen požár velkého skladu sena mezi obcemi Břilice a Dvorce. K zásahu vyjeli profesionální hasiči z Třeboně, následně pak jednotky SDH obcí Branná, Břilice a Lomnice nad Lužnicí. 

Po druhé hodině odpolední byl vyhlášen poplach jednotce SDH Lišov. Jednalo se o požár přístřešku se senem a uvázaným skotem v obci Smržov. Jednotka vyjela na místo s vozidly MAN a Tatra 815.

V 0:37 přijalo operační středisko HZS informaci o velkém požáru skládky v obci Lišov. Operační důstojníci vyhlásili druhý stupeň poplachu, k zásahu postupně vyjely čtyři jednotky profesionálních hasičů ze stanic Třeboň, ČB, Suché Vrbné a Jindřichův Hradec. Dále pak dobrovolné jednotky obcí Lišov, Ledenice a Lomnice nad Lužnicí.

V 18:11 byl vyhlášen výjezd JSDHO Lišov na požár půdy zemědělského stavení v obci Hlincova Hora. Jednotka (MAN a Tatra) se na místo dostavila minutu po HZS České Budějovice (Scania a Camiva). Průzkumem bylo zjištěno zahoření na půdě u komína. Profesionální hasiči požár lokalizovali a likvidovali zevnitř. Naše jednotka pomáhala na opačné straně objektu se sundaváním střešní krytiny. Díky včasnému zásahu hasičů i majitele objektu se požár podařilo zadržet včas a škody byly minimální. 

Ve 20:13 byl oznámen místními občany členům jednotky SDH Lišov požár v lomu na Čankově. Po průzkumu velitele a oznámení výjezdu na operační středisko HZS České Budějovice vyjela čtyřčlenná jednotka s vozem MAN na místo. Jednalo se dnes již o druhý výjezd.

V 13:42 byl vyhlášen výjezd jednotce SDH Lišov na požár suché trávy u obce Hrůtov. Osádky dvou cisteren MAN a Tatra požár lokalizovaly bez větších problémů do dvou minut. Likvidace požáru trvala hasičům necelou půlhodinu pomocí vysokotlakého proudu z vozu MAN a vodního děla z Tatry. Bylo evidentní, že trávu někdo schválně vypaloval, ačkoliv je to zakázané. Vzniklá škoda je nulová.

V 11:25 byl vyhlášen poplach jednotce SDH Lišov na pomoc rychlé záchranné službě s transportem pacientky do sanitky. Pomoc byla prováděna v Lišově na místě zvaném "kozí plácek". Pomoc proběhla bez problémů.

Ve 13:12 byl vyhlášen výjezd jednotce SDH Lišov na požár lakovny nábytku ve Středním odborném učilišti Lišov. Oheň zasáhl dvě místnosti. Jako první se na místo dostavila naše jednotka s cisternami MAN a Tatra. Ihned po příjezdu jsme začali s hašením a průzkumem objektu.

V 17:52 byl vyhlášen výjezd jednotce SDH Lišov na požár rákosového porostu a pole u obce Levín. Oheň zasáhl území o rozloze cca  15 000 m(170m X 90m). Jako první se na místo dostavila naše jednotka s cisternami MAN a Tatra 815, následoval vůz Camiva HZS ČB. Požár se šířil směrem k lesnímu porostu, podařilo se nám jej zastavit ještě před ním. Během několika minut proběhla lokalizace a následně likvidace požáru. Místo zásahu bylo předáno majiteli pozemku s upozorněním na 24 hodinový dohled nad spáleništěm. 

V 16:41 jednotka SDH Lišov likvidovala únik ropných látek na Náměstí Míru v Lišově. K zásahu vyjela posádka s vozidlem MAN. K likvidaci těchto látek používáme sypkou směs Vapex, jež po zasypání skvrny do sebe látky velice rychle a účinně absorbuje.