V této kategorii si můžete přečíst o všech výjezdech, které měla jednotka v roce 2012.

Čas od času si uděláme nad rámec našeho klasického periodického školení i nezávazné praktické námětové cvičení. A tak se sešla mladší část jednotky a kluci dorostenci, kteří by se chtěli jednou do jednotky dostat, aby si prověřili základní zacházení s technikou.

Ve 14:28 vyjela jednotka SDH Lišov k požáru kuchyňské linky v obci Hůrky. Po příjezdu na místo byl již požár lokalizován okolo projíždějícími zaměstnanci městského úřadu Lišov. Jednotka provedla dohašení a rozebrání konstrukce digestoře a odvětrání objektu. Zároveň hasiči zkontrolovali půdní prostory. Zásah byl veden v dýchací technice.

Škoda ve výši 200 tisíc korun byla vyčíslena po požáru dřevěné zahradní chatky, která hořela v neděli 25. listopadu u obce Jivno. K likvidaci požáru vyjely v 7:01hodin osádky cisteren profesionálních hasičů ze stanice České Budějovice a z jednotky SDH obce Lišov. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na topném tělese.

V 14:21 vyjela jednotka SDH Lišov k požáru lesa u mezi obcí Jelmo a mětem Lišov. Na místě události bylo zjištěno nenahlášené pálení klestí. Jednotka se pote vrátila na základnu.

V 14:02 vyjela jednotka sboru dobrovolných hasičů Lišov a profesionální jednotka ze stanice České Budějovice k monitoringu blíže neurčeného kouře v Lišově. Ukázalo se, že se jedná o nenahlášené pálení na soukromém pozemku. Jednotky se pak vrátily na základnu.

V 19:38 vyjela jednotka SDH Lišov k požáru moderního kombajnu provádějícího žně ve Štěpánovicích. Naštěstí se podařilo obsluze kombajnu požár zlikvidovat za pomoci ručních hasicích přístrojů a hasiči už pouze prostříkali zařízení vodou pro jistotu, aby nikde nezůstal žhavý uhlík.

V 03:16 hodin v noci vyjely jednotky stanice Třeboň, SDH Lišov a SDH Lomnice nad Lužnicí do obce Dunajovice k požáru neobydleného rodinného domu v blízkosti bytového domu. Škoda byla vyčíslena ve výši 200.000 Kč.

Ve 20:36 byla jednotka znovu povolána k odstranění dalšího padlého stromu, tentokrát na silnici 1. třídy číslo E 551 směrem na České Budějovice u odbočky do obce Hůry. Na místo vyjíždělo vozidlo MAN.

V 11:26 vyjela jednotka hasičů ze stanice České Budějovice s technikou CAS 20 Camiva a CAS 20 Scania do obce Jivno k požáru chaty. Po příjezdu jednotky na místo události bylo zjištěno, že se požár rozšířil na část střechy chaty. Příčinou požáru byla nedbalost při pokládání střešní krytiny. U zásahu asistovala jednotka SDH Lišov. Návrat poslední jednotky v 13:01 hod. 

V 13:40 vyjely jednotky SDH Lišov, SDH Hrdějovice a HZS ČB na technický zásahdo lesa u obce Libnič k vyhledání chlapce a dívky, z nichž chlapec zkolaboval a byl v ohrožení života. K hledání byl povolán také vrtulník LZS. Dispečerka ZZS byla s dívkou v neustálém telefonickém kontaktu, díky čemuž záchranáři vytipovali správnou oblast. Po upřesnění místa záchranáři vytvořili rojnici a dívku i s chlapcem našli. Hasiči chlapci ihned poskytli předlékařskou pomoc a transportovali ho na lesní cestu, kam přijela sanitka ZZS.

Chvilku po návratu z večerního výjezdu na polámené stromy vyjela jednotka SDH Lišov spolu s jednotkami HZS ČB a Třeboň ve 22:25 na dopravní nehodu s podezřením na požár vozidla mezi obcemi Štěpánovice a Lišov. Řidič osobního vozu Land Rover nezvládl řízení a skončil na střeše v příkopu. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění, řidič se i s dítětem dostal z vozu ještě před příjezdem záchranářů. Jednotka z Lišova dorazila na místo jako první, vozidlo samovolně startovalo a zhasínalo. Hasiči provedli zajištění vozu proti požáru a úniku provozních látek.

Kolem 21:30 vyjela jednotka SDH Lišov k likvidaci polomů a popadaných větví po vichřici, která se prohnala jižními Čechami. Odklízeli jsme stromy kolem Lišova a okolí, museli jsme prořezat cestu mezi Lišovem a Velechvínem, čistili jsme cestu Vlkovice - Štěpánovice a nakonec jsme našli dva obrovské spadlé smrky v Čechově ulici u bývalého Lišovského nábytku.

Ve 22:57 byla jednotka SDH Lišov vyslána do obce Hrdějovice, kde během 15 minut spadlo vysoké množství srážek(364 l s-1 ha-1), což způsobilo povodně také v Budějovicích. V Hrdějovicích jsme byly velitelem zásahu posláni do Okružní ulice pomáhat místní jednotce s odčerpáváním vody ze sklepů. V průběhu, zásahu byla část jednotky s VW transportér odeslána do obce Lhotice k likvidaci padlého stromu přes cestu.

V 16:20 vyjela jednotka SDH Lišov k ohlášenému požáru domu v obci Miletín. Vyjížděli jsme s technikou Cas 32 tatra a cas 16 Man.

 

V 13:33 vyjela jednotka SDH Lišov k ohlášenému požáru trávy v chatové oblasti u Slověnic Směrem na Smržov, kolem vysílače. Jednalo se o požár suché trávy. Jednotka z Lišova se na místo dostavila jako první s vozem MAN a Tatra 815, na místo přijela i jednotka HZS z ČB a Třeboně.

V 18:39 vyjela jednotka SDH Lišov k ohlášenému požáru u rodiného domu v ulici Tř. 5. května u Náměstí míru v přímo ve středu Lišova. Nakonec bylo zjištěno nedbalostní pálení bordelu a pneumatik na jednom ze dvorků. 

Ve 21:12 vyjela jednotka sboru dobrovolných hasičů Lišov do ulice Na Štěpnicích v Lišově, dále vyjeli profesionálové ze stanic České Budějovice a Třeboň k ohlášenému požáru. Jednalo se o planý poplach – pálení čarodějnic.

Jednotka SDH Lišov byla povolána operačním střediskem HZS na technickou pomoc na hlavní silnici I/34 z Lišova na Štěpánovice v místě zvaném "U pomalého muže". Na místě bylo byla vrstva kluzkého pivovarského mláta vysypaného z kaminu a hrozila dopravní nehoda. Jednotka odstraňovala mláto a čistila silnici asi dvě hodiny s vozidly MAN a Tatra.

Jednotka SDH Lišov byla povolána k ohlášenému požáru velkého bytového domu v Libniči. Na místo vyjeli ještě profesionální hasiči z Českých Budějovic a SDH Libnič. Naštěstí se podařilo místním obyvatelům požár rychle zlikvidovat a jednotka z Lišova byla ještě cestou odvolána zpět na základnu.

V 16:12 vyjela jednotka SDH Lišov s vozidlem Tatra 815 k požáru suché trávy u obce Hrůtov za samotou U Šírků. Nakonec se ale ukázalo, že požár je asi jeden kilometr hluboko v lese, kde bylo nalezeno přibližně 20 míst, na nichž bylo vypalováno klestí z pokácených stromů. Několik z těchto ohnisek se rozhořelo do většího okolí a hrozilo rozsáhlým lesním požárem, neboť v té době bylo veliké sucho. Na místo dorazila později i jednotka HZS ČB s vozidlem Renault Camiva. Hasiči uhasili požár o rozloze cca 10 x 10 metrů a pak prolili všechna ohniska pálení. Bylo spotřebováno 8000 litrů vody.

Ve 20:40 vyjela jednotka SDH Lišov s vozy MAN a Tatra 815 k požáru skládky firmy A.S.A na konci města. Hořel odpad vysypaný posledním nákladním autem, naštěstí byl zjištěn velice rychle a požár se nedostal nikam do hloubky. Na místo dorazila i jednotka profesionálních hasičů z ČB. Za pomoci těžké techniky byla halda rozhrnuta a uhašena. Jednotka z Lišova předávala místo majiteli okolo 22. hodiny.

Jednotka sboru dobrovolných hasičů Lišov vyjela v 17:26 na požár odpadkového koše za kulturním domem v Lišově. Požár byl před příjezdem jednotky uhašen místními občany. Vzniklou škodu dále řešila Policie ČR spolu s vyšetřovatelem HZS.

Ve 14:01 jednotka SDH obce Lišov řešila společně s Policií ČR a pracovníky firem Čevak a SÚS v Lišově havárii – prasklý vodovodní řád. Hasiči prováděli čerpání vody ze sklepů domů. Zásah byl pro jednotku HZS ukončen v 18:41 hodin.

Osádky dvou cisteren z jednotky SDH obce Lišov a cisterna z centrální stanice HZS ČB zasahovaly v 19:34 Lišově v ulici Nad hřbitovem u požáru tújí tvořících živý plot u rodinného domu. Hořící vzrostlé tůje hasiči uhasili jedním vysokotlakým proudem vozu MAN. Požár se jim podařilo zastavit necelé dva metry od domu. Likvidace požáru byla na OPIS HZS hlášena ve 20:03 hodin. Vzniklá škoda byla vyčíslena na 20.000 Kč.