Požáry a technické zásahy 2014

Rok 2014 vypadal dlouhou dobu klidně, spíše to vypadalo na různá taktická cvičení apod. Přečtěte si výčet nejdůležitějších a největších požárů a technických zásahů, ke kterým naše jednotka v Lišově letošní rok dosud vyjela.

V 5:32 vyjela jednotka sboru dobrovolných hasičů Lišov k požáru u Lišovské střelnice. Během čtvrthodiny uhasili lišovští dobrovolní hasiči a profesionální hasiči ze stanice České Budějovice požár dřevěné střelecké věže, která hořela v areálu střelnice v Zahradní ulici v Lišově. Požár způsobil škodu za 50 000,–. Příčinu vzniku požáru šetří vyšetřovatel HZS ve spolupráci s Policií ČR.

V 18:07 vyjela jednotka SDH Lišov k požáru osobnícho automobilu Na Klaudu. Ještě před příjezdem českobudějovických profesionálních hasičů a dobrovolných hasičů obce Lišov uhasil majitel požár osobního automobilu. Jednalo se o požár nespáleného paliva ve výfukovém potrubí vozu Škoda Felicia. Na likvidaci požáru majitel použil přenosný hasicí přístroj. Škoda na vozidle činí Kč 1 000,–, hodnota uchráněného majetku je Kč 20 000,–.

Ve 22:57 vyjela jednotka SDH Lišov k ohlášenému požáru lesa do obce Levín. Na místě hasiči zjistili, že se nejedná o požár lesa, ale o požár posečené trávy. Hasiči požár uhasli. Vzniklá škoda je nulová.

V 17:15 vyjel jednotka SDH Lišov k požáru trávy do obce Levín. Požár vznikl od vypalování trávy. Požár zasáhl plochu přibližně 100×40 metrů. Hasiči požár zvládli za necelou hodinu.

Z důvodu zvýšeného nebezpečí požáru večer při pálení „čarodějnic“ bylo jedno vozidlo MAN připraveno na náměstí v Lišově, kde se stavěl máj a byla určena osádka na toto vozidlo držící pohotovost po celý večer. Z toho důvodu byl výjezd téměř okamžitý.

Ve 20:25 byl ohlášen z KOPIS ČB požár zahrady mezi Lišovem a Levínem. Jednotka okamžitě vyjela na místo, přičemž o chvíli později jí přijelo na místo i druhé vozidlo JSDHO Lišov TATRA 815. To bylo po chvíli odvoláno zpět na základnu. Jednalo se o nahlášené pálení v místě, kde kdysi stála zahradní chatka, která vyhořela 18.3.2008. Noví majitelé pozemku likvidovali zbytek chatky a ostříhané větve. Pálení bylo nahlášeno na HZS ČB a přišlo doporučeným dopisem i na jednotku JSDHO Lišov. Při příjezdu jednotky byl požár v rozsahu 5x8 metrů již lokalizován majitelem pozemku pomocí lopaty, nevznikla žádná škoda. Okolním obyvatelům se však zdál požár nekontrolovatelný a zavolali hasiče.

V neděli 6. dubna 2014 jsme uspořádali v odpoledních hodinách školení a praktické cvičení naší jednotky s hlavním tématem zásahu ve výškových budovách. Konkrétně jsme si vybrali nejvyšší obytnou budovu ve městě - šestipatrový internát SOU Lišov.

V 8:49 vyjela jednotka SDH Lišov k požáru lesní hrabaky v Kolným. Jednalo se o malé zahoření v místech minulého požáru. Jednotka se poté vrátila na základnu.

V 15:50 vyjela jednotka SDH Lišov se dvěma cisternami MAN a TATRA k hlášenému požáru suché trávy o rozloze 50x50 m do obce Kolný v katastru města Lišov. Jednotka z Lišova dorazila na místo jako první. Při příjezdu jednotky byla již na místě hlídka Policie ČR a majitel prostoru. Místo trávy hořel kraj lesa o rozloze 20x100 m mírným plamenem, naštěstí nefoukal vůbec žádný vítr. Jednotka zahájila hašení kraje lesa.

V 15:08 vyjela jednotka SDH Lišov na požár trávy v obci Slověnice. Vyjely oba zásahové vozy TATRA 815 a MAN. Na místě zjištěn uhašený požár suchého rákosí o rozloze 30x5 m. Místo bylo prolito vysokotlakým proudem vozu MAN. Jednotka se poté vrátila zpět na základnu.