Sbor dobrovolných hasičů Lišov

Sbor dobrovolných hasičů Lišov

založen roku 1875

Malé město Lišov naleznete v jižních Čechách mezi Českými Budějovicemi a Třeboní. Sbor dobrovolných hasičů zde vznikl již v roce 1875 a dodnes tu má velice silnou tradici a početnou členskou základnu. Základem všeho je skvělá parta lidí, která neustále něco vymýšlí, opravuje, připravuje atd. Stovky hodin dobrovolné práce však přináší své ovoce ve všech oblastech naší činnosti.

Naším základním úkolem je ochrana majetku a lidí při požárech a jiných neštěstích. V Lišově je zřízena zásahová jednotka SDH obce (dále JSDHO) fungující ve statusu JPO III. V současné době máme čtyři zásahové automobily MAN, Tatra 815-7 (z roku 2017), Tatra 815 a úplně nový dodávkový automobil VW Crafter, který jsme získali v srpnu 2018. Zároveň v tomto roce byla dodělána totální rekonstrukce garáží a dílny, takže máme i novou hasičskou zbrojnici. JSDHO zasahuje nejčastěji s profesionály z HZS České Budějovice a HZS Třeboň. 

JSDHO Lišov

JSDHO Lišov

Jednotka SDH Lišov v prosinci 2017 při předání nové Tatry 815-7

Lišovští hasiči jsou proslulí zejména letitými úspěchy na sportovním poli. Momentálně máme jedno družstvo mužů a tři družstva žen. Ty se zúčastňují zejména seriálu soutěží Jihočeské hasičské ligy (JCHL), kterou jsme kdysi spoluzakládali a dodnes se silně snažíme tento seriál zlepšovat. Nutno uznat, že naše družstva se vždy derou na nejvyšší příčky, i když konkurence za posledních pár silně stoupla. Naší chloubou je i silná podpora dorostenců a dorostenek, několikrát jsme se nimi probojovali až na mistrovství ČR. V roce 2018 dokonce získali dorostenci celkové 5. místo a stali se vicemistry v požárním útoku.

Krajské kolo Bechyně 2012

Naší největší doménou jsou ale děti. Máme v oddíle téměř pořád přes 50 mladých hasičů, kteří soutěží za starší i mladší žáky a také za dorost. Základní soutěží je celorepubliková hra Plamen, kde se pravidelně probojováváme do českobudějovicích okresních kol. V roce 2012 a 2015 se povedlo starším žákům probojovat přes krajské kolo až na Mistrovství České republiky. Naším hlavním soutěžním seriálem je od května do září Českobudějovický dvojboj, soutěže se dvěmi disciplínami z Plamenu. 

Hasičina však není jenom o soutěžích. Díky fantastické partě lidí, která okolo všeho lítá, pořádáme pro děti každý rok zimní tábor, jarní soustředění, sjíždění řeky na raftech i kánoích (mnohokrát Vltava, pak Lužnice, Ohře, Otava, Sázava či slovenský Dunajec, Hron a Černý Váh), týdenní letní tábor a po sezóně jednodenní podzimní výlet. Jsme moc rádi, že se dětem u nás líbí, rodiče nás podporují a že je o náš sbor takový zájem. 

Tábor Kočvarův mlýn 2021

Sluší se také poděkovat lidem a organizacím, které nám v naší činnosti hodně pomáhají. Největší poděkování patří vedení města Lišov v čele se starostou panem Jiřím Švecem. Velký dík patří našemu hlavnímu sponzorovi panu Františku Strnadovi (firma Koberce Strnad Lišov). Ale pravdou je, že naší organizaci pomáhá a fandí většina obyvatel našeho malého města, za což jim také velice děkujeme a slibujeme, že budeme v naší dobrovolné činnosti pokračovat i nadále nejlépe, jak umíme.