Mistrovství ČR Domažlice 2023

Obhajoba postupu na Mistrovství ČR v požárním sportu

aneb úspěchy dorostenek SDH Lišov


Jak už zní z nadpisu, postup na MČR jsme obhajovali, v roce 2022 jsme se ho zúčastnili v Ústí na Labem. Nenecháváme nic náhodě a intenzivně trénujeme na hřišti a celou zimu pak v tělocvičně, kde probíhá jak technické tak dynamické zdokonalení týmu. Od jara jsme trénovali 2-3x týdně. Do toho jsme se pustili do poháru Jihočeské stovky, což je seriál soutěží s jednou z nejdůležitějších disciplín pro postup na MČR.

V našem týmu je sedm dorostenek, které jsou v našem sboru od dětsví: Kateřina Hlaváčová, Lucie Herdová, Nikoleta Lubinská, Karolína Vápeníková, Nela Vosolová, Hana Nohavová, Kristýna Zemanová a Aneta Sojková. Aneta odběhla pouze okresní kolo, pak musela ze zdravotních důvodů odstoupit, tak nám pomohla Lenka Vondrášková z SDH Borovany.

11. června 2023 jsme nastoupili na okresní kolo v Lomnici nad Lužnicí. Celou sezónu trénujeme, ale máme pouze jednu možnost ukázat, jak dobře. Povedlo se. Tato soutěž sestává ze tří disciplín – vyhráli jsme štafetu 4x100 metrů, běh na 100 metrů překážek, a i když jsme v požárním útoku zůstali o pár desetin vteřiny na 2. místě, celkově jsme vyhráli a postoupili do krajského kola.

Krajské kolo dorostu se konalo v Prachaticích 18. června, takže jsme se na jeden den vraceli z Vltavy, kterou celý oddíl splouval na raftech. Začal urputný boj o postup na MČR. Začali jsme štafetou 4x100 metrů, kde jsme bezkonkurenčně zvítězili a těšili se na další disciplínu běh na 100 metrů překážek, kdy se průběh opakoval a bez nějakých problémů jsme opět vyhráli. To ale stále nic neznamenalo a postup nebyl vůbec jistý. Jenže pak přišla královská disciplína a my hned zezačátku nastavili laťku 28:26 vteřiny, kterou už nikdo nepřekonal. Jediné postupové místo z Jihočeského kraje bylo naše a cesta na MČR v Domažlicích byla volná.

Nastává „Den D“ 1. července, kdy se do Domažlic sjelo patnáct nejlepších sborů, každý reprezentující svůj kraj. Ranní nervozita částečně ustoupila po trénincích, které nám celkem šly. Pro všechny disciplíny jsme měli startovní číslo 1, což je velice těžké.

Na každou disciplínu máme dva pokusy. Štafeta 4x100 metrů se nám bohužel ani v jednom pokusu nepovedla a brali jsme až 13. příčku. To začaly být holky silně nervózní a hodně zklamané. Ale nakonec se vyburcovaly a ukázaly, co v nich je. Druhou disciplínu běh na 100 metrů překážek běží každý závodník samostatně za sebe, má dva pokusy a do týmu se pak sčítají časy. Holkám se na podařilo v Domažlicích zaběhnout z celkových 14 rozběhů 8x osobní rekord. Pro holky to byl obrovský úspěch, byly nesmírně šťastné. Konkurence je vysoká, některé týmy bývají často složeny z těch nejlepších atletů z celého kraje. My to nikdy v historii nedělali a dělat nebudeme, jeli jsme tam jako tým z Lišova. Skončili jsme na 7. místě, kdy na přední příčky nám scházelo jenom pár desetin vteřiny.

Největším úspěchem naší výpravy do Domažlic je ale zaručeně výkon Kateřiny Hlaváčové. Se startovním číslem 1, kdy nás čekalo asi 200 rozběhů (celá disciplína trvá několik hodin), nastavila laťku s časem 17:00 vteřiny a tu až do konce disciplíny nikdo nedokázal překonat. Kačka se stala zaslouženě mistrní České republiky, což je obrovský úspěch.

Královská disciplína požárního útoku se nám nepovedla tak, jak jsme si úplně představovali a obsadili jsme 5. místo. To umíme líp, ale nedá se nic dělat.

Celkový výsledek na MČR v Domažlicích 2023 bylo krásné 9. místo. I když to nepůsobí nijak honosně, tak my víme, že být devátý z celé ČR je pro náš tým i náš sbor obrovský úspěch a jsme rádi, že můžeme reprezentovat také náš Jihočeský kraj.

Na závěr musím za celý tým poděkovat Lence Vondráškové z SDH Borovany, která nám pomohla k takovému krásnému výkonu a všem, kteří nám fandili a podporovali nás. Příští rok je náš poslední, kdy můžeme bojovat za dorostenky a uděláme všechno pro to, abychom zvládli hattrick a dostali se znovu na mistrovství ČR v požárním sportu.

Plešoun, trenér týmu