Vichřice Eberhard 10. - 11. března 2019

Z neděle na pondělí 10. - 11. března 2019 se přes celou Českou republiku přehnala mohutná vichřice pojmenovaná Eberhard. Způsobila velké škody a mohutné výpadky proudu. A výjezd se samozřejmě nevyhnul ani naší lišovské jednotce.

První poplach byl jednotce vyhlášen chvilku před osmou hodinou večer na padlý strom za obcí Hůrky. Jelikož MAN je na opravě čerpadla ve Slatiňanech, je naším prvovýjezdovým vozem nová Tatra 815-7. Vichřice ale znamená množství tahání a fyzické námahy, do Tatry se vejdou jenom čtyři hasiči, a proto jsme vyjeli i s novým vozem VW Crafter. Za Hůrkami byl spadlý strom přes silnici, odstranili jsme ho a vraceli se na základnu.  

Někdy kolem deváté vypadl ve většině Lišova proud. Byl to jeden z nejdelších výpadků za mnoho let zpátky, fungovat začal až kolem osmé hodiny ranní. Když nám byl vyhlášen druhý výjezd ve 21:42, zbrojnice byla ponořená ve tmě a vrata jsme museli vytáhnout ručně. Mohutný strom ležel přes silnici v lese za obcí Slověnice. Po jeho odstranění nás operační důstojník poslal za Velechvín, kde byl také velký strom přes celou silnici. Poryvy větru byly obrovské a v lese to nebylo příjemné ani moc bezpečné. Cestou zpět jsme odstranili ještě malý spadlý strom v Levíně.

Poslední třetí vlna přišla v 0:50 hodin. Nejprve košatý ale malý strom mezi Hrůtovem a Hůrkami a potom strom na silnici z Lišova do Slabce. To byl naštěstí poslední a my si mohli jít konečně lehnout. 

Velitel zásahu: Míra

Strojníci a ostatní zasahující hasiči:

Šusťa, Mates, Strny, Herďák, Dorďa a Tomáš