Další rozsáhlý požár skládky v Lišově

Neuplynuly ani dvě hodiny, co jsme se vrátili zpět na základnu z požáru louky v Kolným, a už houkala siréna znovu. Tentokrát to však byl větší problém ...

Sociální sítě fungovaly 100% a těsně před sirénou už někteří věděli, že hoří skládka. Hustý černý dým se valil nahoru a byl viditelný z velké dálky. To značí vždy velký průšvih, protože to signalizuje plamenné hoření plastového a jiného odpadu velkého rozsahu. Vyjeli jsme všemi třemi cisternami.

Na místo jsme dorazili jako první jednotka, operační důstojník nám v prvopočátku poslal pouze jednotku z ČB s dvěma cisternami. Roztáhli jsme vedení z MANu na levou stranu a Tatru 815-7 ustavili na protilehlé straně a natáhli vysokotlak. Hašení probíhalo v dýchacích přístrojích. Naším prvním cílem bylo srazit plameny, ale voda po odpadu neškodně stékala, takže to šlo těžko. Po příjezdu profesionálních hasičů z ČB byly povolány další jednotky HZS Třeboň a JSDHO Ledenice. Bylo nasazeno pěnidlo na dělo a asi po hodině se skutečně podařilo plameny na levé straně uhasit. Na pomoc nám přijeli ještě čtyři naši kluci s vozem DA VW Crafter.

Dohašování probíhalo za pomoci kompaktoru a bagru, odpad byl rozhrabán a postupně prolit vodou. Ta se brala z hydrantové sítě ze dvou čerpacích stanovišť u naší zbrojnice a u bývalé Jitony. Jenom naše jednotka načerpala na zásah 85.000 litrů vody. Údaje o ostatních jednotkách má HZS.

Zásah byl ukončen až za úplné tmy a příjezd na základnu byl kolem deváté večer. Následovalo kompletní dovybavení vozidel, aby byly dál výjezduschopné - voda, nafta, dýchací přístroje, hadice a omýt zásahové obleky a boty - asi 45 minut další práce. Jedna osádka s vozem MAN pak provedla kolem 23:00 hodiny ještě jednu kontrolní jízdu na požářiště, ale vše vypadalo, že se nám požár povedlo uhasit hned napoprvé. 

Velitel zásahu: Dorek

Osádka MAN:​ Fanďák, Siky, Herďák, Dorďa 

Osádka TATRA 815-7:​ Šusťa, Tomáš

Osádka TATRA 815:​ Jirka, Venca N.

Postupně přijeli pomoct vč. DA L1Z VW Crafter:​ Míra, Hanz, Dan, Fráňa

P.S. Slyšel jsem nedávno takový názor: "Ještě, že máte tu skládku, že si můžete občas pořádně zahasit." Všechny občany mohu ujistit, že doslova se hrabat v obrovské haldě smradlavého kouřícího odpadu, kde je úplně všechno, nač si vzpomenete, navíc plného dioxinů a jiných karcinogenních látek nás skutečně nebaví. Letos jsme tu byli potřetí a doufáme, že naposled.