Hasiči Lišov - letní tábor Rachačky 2015 Asterix a Obelix

Když je dobrá parta, jde všechno. Tohoto hesla se držíme už dlouho a daří se nám díky tomu podnikat s naším hasičským oddílem neskutečné akce. A díky perfektnímu přístupu všech vedoucích a instruktorů se dětem u nás líbí a činnost v oddíle je baví. Posuďte sami.

Družstvo Lišov III. na soutěži v roce 2012Hlavní náplní každého hasičského oddílu je zejména hasičský sport. U nás sestává ze dvou samostatných okruhů. Během celé sezóny se zúčastňujeme Jihočeského dvojboje, seriálu soutěží o dvou disciplínách (většinou požární útok + disciplína z Plamenu). Celorepubliková postupová soutěž Plamen se v našem obvodu rozděluje na dvě období - podzimní kolo absolvujeme pouze závod požárnické všestrannosti (tzv. braňák). Jarní kolo sestává z ostatní disciplín, tedy ze štafet a útoku. Dle výsledků se postupuje do vyšších kol a náš oddíl postupuje pravidelně s několika družstvy do českobudějovického okresního kola. Párkrát se nám podařil i husarský kousek vyhrát ve starších žácích a postoupit do jihočeského obvodního kola a v roce 2011 postoupili starší žáci i na mistrovství ČR do Ostravy. Kromě toho se Honza Herda a Fanda Viktora dostali v roce 2012 do úzkého výběru reprezentace ČR v dorostu a Fanda nás pak reprezentoval na mistrovství světa v Lotyšsku.

Lužnice 2012Jenže v našem oddílu to není jenom o sportu. Žijeme s dětmi po celý rok a pořádáme pro ně mnoho dalších aktivit. Celou zimu hrajeme dlouhodobou hru s nějakým námětem jako například mafiáni, hasiči nebo kamiony. V únoru se pak vydáváme pravidelně na zimní tábor, vyzkoušeli jsme už tábořiště Rachačky, Terčino Údolí, Dálava, Tokániště a naposledy nádherný srub Asgard. Na jaře nás čeká pravidelné soustředění u rybníku Dvořiště, kam převezeme kompletně všechny překážky a tři dny intenzivně trénujeme. A po prvním náporu soutěží je třeba si hned odpočinout a tak vyplouváme na vodu. Máme sjetou několikrát Vltavu, ale zvládli jsme i slovenské divoké vody Černý Váh, Hron, Dunajec, zápodočeskou Ohři a naposledy jsme zahodili rafty a celý oddíl sjel na kánoích či pálavách řeku Lužnici.

Letní tábor Nesměň 2012 - koupání v BesedniciHlavní akcí léta je ale vždycky letní týdenní tábor. Také už jsme jich několik vystřídali. Začínali jsme v Rachačkách u Purkarce, pak jsme zabrousili do Nesměně u Besednice, abychom si na rok odskočili na Rosičku u Jindřichova Hradce a vrátili se zpět do Nesměně, kam jezdíme doteď. Náměty se vždy mění, například letošním tématem byl středověk, loni divoký západ, předtím mafiáni, Harry Potter, Asterix a Obelix apod, Indiana Jones apod. Jenom škoda, že nám tam ten čas tak rychle utíká.

Bloudění s Járou i bez Járy 2012A už je tu zase podzim a my trénujeme a bojujeme, abychom se v dvojboji umístili co nejlépe. Když soutěže skončí, vyrazíme na nějaký výlet, většinou spojený s dobýváním hradu jako například Helfenburk, Choustník, Červená Lhota nebo Landštejn. A je tu prosinec, kdy se každý hříšník alespoň na chvíli podívá do našeho pekla. Věřte, že nic podobného jste v životě neviděli a ti nejdrzejší sklapnou uši. Naštěstí chvilku na to přiletí Ježíšek, kdy si navzájem rozdáme dárky a oslavíme svátky vánoční. A rok je zase v čoudu my jedeme na novo.

Když jsem přebíral v roce 2001 po svojí vedoucí Jarce Falců oddíl, měli jsme dvě družstva. Nyní má náš oddíl mladých hasičů kolem padesáti dětí. Teď už jsou zase v jiných rukou a já se mohu jen spokojeně dívat, jak to všechno funguje dál. Protože když je dobrá parta, jde všechno.

Tomáš Strnad

Mladí hasiči, dorostenci i vedoucí oddílu SDH Lišov na táboře Rachačky 2015