SDH Lišov stříkačka SmékalMalé město Lišov naleznete v jižních Čechách (mezi Českými Budějovicemi a Třeboní). Sbor dobrovolných hasičů zde vznikl již v roce 1875 a dodnes tu má velice silnou tradici a početnou členskou základnu. Základem všeho je skvělá parta lidí, která neustále něco vymýšlí, opravuje, připravuje atd. Stovky hodin dobrovolné práce však přináší své ovoce ve všech oblastech naší činnosti.

Naším základním úkolem je ochrana majetku a lidí při požárech a jiných neštěstích. V Lišově je zřízena zásahová jednotka SDH obce (dále JSDHO) fungující ve statusu JPO3. Máme k dispozici 5 zásahových automobilů (MAN, Tatra 815, Liaz, IFA a nově VW Transporter), dýchací techniku a jiné profesionální vybavení. Často zasahujeme společně s hasiči z HZS České Budějovice či Třeboň.

Lišovští hasiči jsou proslulí zejména letitými úspěchy na sportovním poli. Momentálně máme dvě družstva mužů a dvě družstva žen. Ty se zúčastňují seriálu soutěží „Jihočeské hasičské ligy", kterou jsme kdysi spoluzakládali a dodnes se silně snažíme tento seriál zlepšovat. Nutno uznat, že naše družstva se vždy derou na nejvyšší příčky, i když konkurence za posledních pár silně stoupla. Naší chloubou byla i družstva dorostenců a dorostenek, které se v posledních letech probojovali několikrát až na mistrovství republiky.

SDH Lišov - Mistrovství ČR 2011 OstravaNaší největší doménou jsou ale děti. Máme v oddíle přes 50 mladých hasičů, kteří soutěží za starší i mladší žáky a také za dorost. Základní soutěží je celorepubliková hra Plamen, kde se pravidelně probojováváme do českobudějovicích okresních kol. V roce 2012 a 2015 se povedlo starším žákům probojovat přes krajské kolo až na Mistrovství České republiky. Naším hlavním soutěžním seriálem je od května do září "Českobudějovický dvojboj", soutěže se dvěmi disciplínami z Plamenu.

Hasičina však není jenom o soutěžích, ale zejména o dobré partě lidí, s kterou se dá pro děti dělat neuvěřitelné množství akcí. Pořádáme každý rok zimní hru, zimní tábor, jarní soustředění, sjíždění řeky, letní tábor a nebo podzimní výlety. Jsme moc rádi, že se dětem u nás líbí a že je o náš sbor takový zájem.

Sluší se také poděkovat lidem a organizacím, které nám v naší činnosti hodně pomáhají. Zejména je to vedení města Lišov v čele se starostou panem Jiřím Švecem. Velký dík patří našemu hlavnímu sponzorovi panu Františku Strnadovi (firma Koberce Strnad Lišov) a firmě A.S.A. Ale je pravda, že naší organizaci pomáhá a fandí většina obyvatel, za což jim také velice děkujeme a slibujeme, že budeme v naší dobrovolné činnosti pokračovat i nadále nejlépe, jak umíme.

SDH Lišov - legendární družstvo Dvojka