Rozsáhlý lesní požár "U spáleného lesa"

V neděli 31. března ve 13:41 hodin byl lišovské jednotce vyhlášen poplach k požáru v lese. Názel lokality nemohl být příznačnější - "U spáleného lesa".

Původně se jednalo o nahlášené pálení, ale neuvěřitelné sucho a svěží vítr dopomohlo k jeho rozšíření na nekontrolovatelný požár. Majitelé se snažili pomocí ručního nářadí požár uhasit, ale fronta požáru byla již zcela mimo kontrolu. Při příjezdu naší jednotky na místo hořela uprostřed mýtiny tráva a několik stromů o rozloze cca 40 x 40 metrů, ale oheň se rychle šířil mýtinou a jeho konečná rozloha byla cca 50 x 180 metrů.

K místu požáru se nedalo přímo dojet, vedení hadic "B" od vozu k rozdělovači měřilo 160 metrů. Pomocí proudů C se nejprve zastavilo šíření na severní stranu, poté se druhým proudem lokalizovala západní a jižní strana. Hasiči byli vysíleni horkem, bylo roztaženo přes 500 metrů hadic a na místě málo vody i techniky. Velitel si povolal posily ze zbylých členů jednotky JSDHO Lišov, kteří dorazili následně vozem DA Volkswagen. Po jejich příjezdu se rozšířilo vedení ještě dalším směrem. Na místo přijely ještě jednotky HZS ČB a JSDHO Hluboká nad Vltavou. Hodinu a čtvrt po vyhlášení poplachu byl požár lokalizován a už se nešířil dál. Následně probíhala jeho likvidace, tedy prolévání celé zasažené plochy velkým množstvím vody, která byla dopravována dálkově z Lišova. Zásah byl velice náročný na lidi i vybavení, o to složitější, že vozidlo MAN bylo stále ještě na opravě ve Slatiňanech. Hasiči se vrátili na základnu až v šest večer.

Velitel zásahu: Míra

Strojníci a ostatní zasahující hasiči prvního sledu:

Strny, Šusťa, Herďák, Jára, Mates, Siky

Posily: