Stavění májky a pálení čarodějnic 2024

Stavění májky, pálení čarodějnic a drobný požár stromu

30. dubna 2024

Stejně jako každý rok se naše parta hasičů starala o stavbu májky na Náměstí míru v Lišově. Vše začíná den předtím výběrem vhodného stromu pro hlavní kmen a samostatné špičky. Ve středu 30. dubna pak vyráží všichni, kdo nejsou v práci, do lesa. Spolu s chlapy ze Služeb města Lišov se strom porazí, zahákne za traktor, sloupe se kůra, špička se přiváže k hlavnímu kmeni a jede se pomalu cestou od Koníře do města. Tam je vždy největší oříšek vytočit se u Malostranské hospody, ale vždy se to povedlo.

Na náměstí se usadí strom do ocelové patky, dozdobí a zahákne věnec, nasadí špička přes ocelový nástavec apod. Jiná parta mezitím připraví velikou vatru ve speciálním kovovém koši, přeskládá hranici dřeva připravenou od města k pálení a zajistí zázemí v podobě stranů.

Májka se staví v půl sedmé, kdy přijede Tonda s jeřábem a za pečlivého Vencovo navádění začne májku zvedat. Letos to bylo nepříjemné, protože foukal silný vítr a mnozí měli strach, že se májka zlomí. Ale podařilo se, vše klaplo a májka stojí opět ve své majestátní výšce. Okamžitě na to se zapaluje oheň, pak se opékají špekáčky, které částečně daruje každému zájemci město a částečně náš sbor. Opéká je každý rok Tomáš na speciálních nerezových vidlích, aby se jich udělalo co nejvíc najednou. Navíc se k tomu obrovskému ohni jen tak s krátkým dřevěným prutem nepřiblížíte, je tam šílený žár. Na připraveném pódiu začala hrát kapela Hrajeto a zábava vypukla v plném proudu.

Část jednotky drží každý rok službu, na náměstí je připravený MAN k okamžitému výjezdu. Letos se díky relativnímu suchu a velkému větru dalo očekávat, že to někde chytne. Naštěstí ohlášený poplach těsně před devátou hodinou večerní byl jenom na požár v koruně stromu v Hůrkách, kam vítr zanesl žhavík z májky a suchou dutinu ve kmeni zapálil, uhašeno to bylo během chviličky pomocí vysokotlakého proudu, Tatra ani nemusela vyjíždět.

Všem hasičům děkuji za skvělou organizaci.

Tomáš