Výlet na Šumavu do Srní

Výlet okolo Srní na Šumavě

pátek 17. listopadu 2023


O tomto státním svátku již mnoho let vyrážíme pravidelně na celodenní výlety. Tentokrát nám to Mošny naplánoval na Šumavu do okolí nádherného horského městečka Srní. A čekalo nás tam velké překvapení. Zatímco v Lišově u autobusu strašně lilo (dokonce to chvilku vypadalo, že nikdo nepojede a všichni to vzdali), nahoře v kopcích padal první letošní sníh. A navíc se udělal krásný slunný den ... a to jsme fakt nikdo nečekali.

Byli jsme rozděleni na dvě věkové skupiny. Ti nejmenší pod vedením Zuzky měli trasu kratší cca 9 km, vysadili jsme je u Vlčího výběhu, pak pokračovali podél řeky Vydry okolo Turnerovy chaty na Čeňkovu pilu. Fotky z této skupiny nám dodal (jako již tradičně) Tom Kleinů.

Skupina starších a přestárlých pod vedením Mošnyho měla trasu cca 16 km, vystupovala u penzionu v Mechově a podél Vchynicko-Tetovského kanálu stoupala do kopce až k původní Hauswaldské kapli. Tam jsme u studánky odkryli desku a podívali se na skleněnou kouli ukrytou vevniř. Vše jsme pak zase zakryli. Odtud jsme zamířili okolo Starého Srní a hasičské zbrojnice do městečka, tím jsme ale jenom prošli a slezli po silnici dolů k Hrádeckému potoku, kde byly vidět stromy nakousané od bobrů. U Vlčího výběhu jsme si udělali pauzu, dali dávu a luštili místní úkoly (hlavně jsem hráli pexeso). Další cesta byla stejná jako skupiny mladších, tedy samotný vlčí výběh, sestup k řece Vydře a cesta podél ní. Turnerova chata byla bohužel zavřena. S mladší skupinou jsme se setkali až na Čeňkově pile, kde nás všechny vyzvedl autobus a jelo se domů.

Musím za všechny uznat, že i když vyhlídky na počasí byly příšerné, nakonec byl výlet naprosto fantastický a moc se nám líbil.

P.S. Příště doporučuji vybraným TURISTKÁM vzít si do podzimních hor pořádné boty (a ne plátěné tenisky), čepici a zimní bundu.