Prudké bouřky s přívalovým deštěm

Do jižních Čech se v pondělí 1. července 2019 přihnaly po vlně veder prudké bouřky spojené s velmi silným větrem a prudkým lijákem. Výjezdu se za tohoto počasí nedalo vyhnout. Téměř v celém Lišově vypadl naráz proud, o 15 minut později ve 14:30 hodin byl jednotce vyhlášen první výjezd.

První událostí byl spadlý strom přes silnici mezi obcemi Zvíkov a Ortvínovice. Hasiči si nejprve museli vytáhnout vrata pomocí řetízku, aby vůbec mohli vyjet. Není to poprvé, naštěstí nic nehořelo, je to dost zdlouhavé, ale v případě vypadlého proudu je to jediná možnost. Prozatím vyjel pouze vůz MAN, osádka na druhý vůz čekala na základně pro případ další události.

Strom ležel přes celou silnici a blokoval několik aut z obou stran. Hasiči strom rozřezali a odstranili pryč. Mezitím byl jednotce vyhlášen druhý poplach. Těsně před výjezdem Tatry si ale akci přebral velitel MANu, protože u Zvíkova bylo hotovo. Druhou nahlášenou událostí měl být spadlý strom směrem na Sosní, ale někdo ho zřejmě už odstranil, protože hasiči žádnou překážku na silnici nenašli. Po domluvě s operačním střediskem se MAN vrátil na základnu.

Druhá extrémně prudká bouře přišla pozdě odpoledne, poplach byl vyhlášen v 17:39 hodin. Tentokrát se jednalo o bleskovou povodeň, kdy byly zaplaveny prostory firmy Steinbauer v Sosní. Na místo vyjel MAN s plnou osádkou, Tatra 815-7 s osádkou čekala na základně na případnou jinou událost, ale velitel MANu si po provedeném průzkumu na místě události přivolal přes OPIS Tatru k zásahu, protože je v ní složeno velmi výkonné kalové čerpadlo. 

Byly zaplaveny sklepní prostory katru o ploše cca 120 m2, kvůli ucpané kanalizaci tam voda tekla povalovým stropem. Nejprve byla vyčištěna kanalizace, voda svedena pomocí trámů mimo budovu, vypnuta elektřina a následně se začalo s odčerpáváním vody pomocí kalového čerpadla. Na místě zůstala osádka Tatry, zatímco MAN se přesunul mezi výrobní haly na začátku areálu. Tam stálo na ploše cca 50 x 50 metrů asi 75 cm vody, která vůbec neodtýkala. Chybělo málo a voda by zatekla i do okolních výrobních hal. Začalo odčerpávání pomocí čerpadla MAN a kalového čerpadla, uvolnily a vyčistily se kanály, takže voda postupně mizela. Čerpání vody trvalo asi hodinu a skončilo téměř současně s druhou osádkou. Zásah trval asi dvě hodiny.

Velitel zásahu: Míra

Strojníci a ostatní zasahující hasiči během obou událostí:

Fanďák, Hanz, Herďák, Šusťa, Plešoun, Jirka, Strny, Tomáš, Henry

Podobné články:

Filtrovat podle štítků:

Požár pole ve Slověnicích
Předchozí

Požár pole ve Slověnicích

Přidat recenzi
Od balíkovací mašiny za novým traktorem vznikl roz...
Číst více
Požár pole ve Štěpánovicích
Další

Požár pole ve Štěpánovicích

Přidat recenzi
Požár pole s obilím likvidovaly čtyři jednotky has...
Číst více