Noční požár bytu v Lišově

Noční požár bytu v Lišově

13. července 2023


Ve 3:52 byl naší jednotce přes mobilní telefony vyhlášen poplach k požáru v Lišově. Při oblékání jsme se dozvěděli, že se jedná o byt v panelovém domě Čechova 709. Okamžitě bylo rozhodnuto, že na pozici hasičů 1 a 2 půjdou Fanťák a Šusťa, ostatní budou pomáhat. Na vysvětlenou - MAN má pouze dvě místa osazena dýchacími přístroji, takže na takovýto požár mohou jít plně připraveni v okamžiku příjezdu pouze dva hasiči. Což nás u těchto zásahů dost omezuje.

Při příjezdu k panelovému domu již byla na místě jednotka Policie ČR a probíhala evakuace lidí ze všech pater. Požár nebyl ze strany do ulice vidět, plameny šlehaly z jednoho bytu v druhém patře na druhou stranu směrem ke kostelu. Na operační středisko okamžitě nahlášen požár bytu v plném rozsahu - nejhorší možná varianta. Pomocí lana byla vytažena do druhého patra vysokotlaká proudnice a hasiči vnikli do bytu. Asi čtyři minuty po našem příjezdu dorazila i jednotka HZS ČB s dvěma cisternami a vyšetřovatel. Chodba byla od druhého patra silně zakouřena.

Zatímco jedna část hasičů hasila byt, druhá dokončovala evakuaci, odvětrávala chodbu a kontrolovala jednotlivé byty, zda zde nikdo nezůstal, neboť nejnebezpečnějším faktorem při požárech výškových budov nejsou samotné plameny, ale smrtící kouř obsahující jedovaté zplodiny hoření. Do bytu přímo nad požárem vnikli naši hasiči násilím, nikdo v něm naštěstí nebyl. Velkým zdržením bylo odbíhání dolů pro klíče od jednotlivých bytů, které si majitelé odnesli s sebou. Na otevření jednoho bytu s bezpečnostním zámkem a zabouchnutým klíčem ve dveřích muselo přijet auto se specializovaným vybavením z HZS ČB. U všech zakouřených bytů byla otevřena okna, všechny byty byly zkontrolovány. 

Samotná lokalizace požáru byla velice rychlá, trvala cca 15 minut, vyšetřovatel si byt nafotil, zkontroloval a následovalo částečné vyklizení s tím, že se některé části vybavení bytu vyhazovaly ven a tam dohašovaly, aby nebyl byt moc prolit vodou. Na místo dorazil i technik EG.D Byt byl pak předán vyšetřovatelům příčiny vzniků požáru, příčina je v šetření. Asi po dvou hodinách bylo umožněno ostatním obyvatelům panelového domu vrátit se do bytů.

Až v průběhu zásahu jsme se dozvěděli od zasahující jednotky HZS, že zde byli už v průběhu noci, kdy došlo k zahoření v jiné části bytu. Jelikož byl ale požár uhašen pomocí hasicích přístrojů, nebyl nám vyhlášen poplach a o ničem jsme nevěděli.

Chtěl bych tímto poděkovat všem za skvěle vedený zásah, je to krása, když každý ví, co má dělat, i když ještě deset minut před tím hluboce spal. 

Velitel zásahu: Tomáš

Osádka MAN: Mates, Fanďák, Šusťa, Tom K., Plešoun

Osádka Tatra 815-7: Jirka V., Míra